Okolica i atrakcje

Jednym z ciekawszych miejsc w Lubawce jest licząca 701 m Święta Góra. Prowadzi na nią polna ścieżka z ulicy Lipowej. Idąc drogą polną, a nastepnie wchodząc pod górę mijamy wiele kapliczek i rzeźb. W XVIII wieku miejsce to było celem wielu pielgrzymek.

Skalny rezerwat przyrody nieożywionej, w którym znajdują się tu wysokie urwiska skalne dochodzące do 30m, położony jest w południowo-środkowej części Gór Kruczych. Najwyższy punkt rezerwatu stanowi Krucza Skała (681 m). W sąsiedztwie rezerwatu przebiegają dwa szlaki turystyczne: zielony (Lubawka – Krzeszów) i niebieski (Lubawka – Mieroszów). Z Kruczymi Skałami oraz znajdującą się w pobliżu Doliną Miłości związanych jest wiele pięknych legend.

Jeden z najwyżej położonych w Polsce zbiorników zaporowych (około 530 m). Zbiornik powstał w latach 1903-1905 jako suchy zbiornik retencyjny po wybudowaniu tamy w przełomie. W latach 80. XX wieku powiększono go przez wybudowanie na zachodniej stronie zbiornika bocznej tamy. Bukówka jest znakomitym miejscem i ośrodkiem dla osób uprawiających sporty wodne, dla wędkarzy, jak i dla wędkarzy.

Kościół opactwa Cystersów zbudowany w latach 1728-1735 należy do najpiękniejszych świątyń barokowych Śląska. Za prezbiterium, we wzniesionej w latach 1735-1747 kaplicy o pięknym rokokowym wnętrzu, znajduje się mauzoleum Piastów świdnickich: Bolka I i Bolka II (XIV wiek).

Dynamiczny rozwój klasztoru ukierunkowany w tamtym okresie na uprawę lnu i tkactwo pozwolił na sprowadzenie do Chełmska kolonizatorów z Czech, Łużyc i Brandenburgii. Dużą rolę w kreowaniu świetności miasta odegrali cystersi, którzy sprowadzili z Bawarii tkaczy i wybudowali domy tkaczy w latach 1707 i 1763. Śliczne i warte zobaczenia miasteczko.

Rezerwat przyrody został utworzony głównie dla zachowania i ochrony naturalnych form wietrzenia piaskowca. Znajdują się tu Gorzeszowskie Skałki, tworzące formy przypominające postacie, ściany, wieże, grzyby, zwierzęta, zbudowane z piaskowców.

Najwyższy szczyt w Karkonoszach (1602 m) i jednocześnie w całych Sudetach, a także najwyższy szczyt Republiki Czeskiej i Śląska. Ze szczytu można podziwiać wspaniałe panoramy. Widoczność przy sprzyjających warunkach przekracza 200 km. Jest tłumnie odwiedzana w okresie letnim, rzadziej zimą za względu na warunki atmosferyczne, które utrudniają jej zdobycie.

Artyleryjska twierdza wznosi się nad gminą Babí niedaleko Trutnova. Twierdza była ważną częścią czeskiego granicznego systemu obronnego obwarowania przeciw Hitlerowskim Niemcom. Twierdzy nigdy nie ukończono, a miała być największą taką budowlą w Czechach, a miała łącznie składać się z 12 potężnych schronów.

Po I wojnie światowej w Kamiennej Górze rozpoczęły się prace przy budowie podziemnych obiektów, których przeznaczenie nie jest do dziś całkiem jasne. W trakcie II wojny światowej powstały już duże podziemia, których kopanie trwało do ostatnich dni wojny. Znane dziś jako Projekt Arado.

Głównym celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na obszarze pogranicza polsko-czeskiego poprzez rozwój oferty turystycznej – stworzenie nowego produktu turystycznego – atrakcje przemysłu i techniki Euroregionu Nysa, co powinno przyczynić się do pełniejszego wykorzystania istniejącej oferty bazy wypoczynkowej i wydłużenia sezonu turystycznego po obu stronach granicy.

Miasto Prawdziwych Kowbojów w Ściegnach koło Karpacza to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w regionie jeleniogórskim. Jego atrakcyjność polega nie tylko na specyfice tego miejsca, na oryginalności tej formy rozrywki, lecz przede wszystkim na niepowtarzalności gwarantowanych gościom przeżyć.
Inne ciekawe strony:
Zabytki Polski –
Narciarskie Szlaki Biegowe –
Portal Gminy Lubawka –
Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska –
Góry Polskie, Czeskie i Słowackie –
Podziemnego Miasta Osówka –
Zapraszamy!